Ciekawe fakty o psach

Psy towarzyszą ludziom w codziennym życiu od wieków ale mimo, iż wielu z nas posiada czworonogi lub styka się z nimi na co dzień często podstawowa wiedza jest nam obca. Zastanawialiście się, kiedyś, czy Wasz piesek jest na Was obrażony lub czy podoba się mu kolor twojej nowej sukienki lub jego zabawki? Ile razy wybaczaliśmy swoim pupilom ponieważ wydawało się nam, że jest mu przykro i naprawdę żałuje? Przedstawiamy kilka ciekawostek w formie najczęstszych pytań aby rozwiać Wasze wątpliwości.

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie to dla psów jeden z wielu sposobów na okazywanie swoich emocji, uczuć. Dlatego gdy wracamy do domu, pupil wita nas bardzo donośnie, po prostu się cieszy. Często szczeka, aby zwrócić naszą uwagę, np.: chcę wyjść na dwór, chcę się pobawić lub jest głodny. Gdy wychodzimy z domu , pies za nami tęskni, więc też będzie szczekał, wył i szalał pod drzwiami. Szczekanie może oznaczać, także sygnał alarmowy, który ma ostrzec wszystkich dookoła, że coś dziwnego dzieje się w pobliżu lub wyczuł obecność kogoś obcego. Często psy szczekają w domu. Reagują na pukanie lub dzwonek do drzwi, bo chcą powiadomić domowników, że ktoś przyszedł do nas. Gdy ktoś otworzy drzwi, pies albo radośnie przywita gościa, albo będzie kontynuował szczekanie, które może się przerodzić w atak.

Czy psy się uśmiechają?

Faktycznie psy potrafią robić miny, które jednym przypominają uśmiech, dla innych są agresywnym pokazywaniem odsłoniętych zębów. Psy „uśmiechają się” najczęściej przy przywitaniu, gdy widzą swojego opiekuna. Wtedy nie tylko machają ogonem, podnoszą kąciki „warg”, kręcą ciałem, ale również pokazują zęby. Jednak psi śmiech jest nieco inny od ludzkiego, więc nie można u nich szukać reakcji podobnych do naszych. Pies pokazuję swoje uczucie poprzez odpowiedni układ oczu, uszu i warg. Psi śmiech jest bezgłośny i polega na uśmiechu mimicznym połączonym z radosnym skomleniem lub wesołym sapaniem.

Czy pies wie, że źle zrobił?

Według naukowców psy nie odczuwają wyrzutów sumienia. Kiedy coś przeskrobie i opiekun na niego krzyczy, w tym momencie pies spuszcza łeb, robi pełne żalu spojrzenie, ale tak naprawdę nie rozumie, że źle postąpił. Psy nie wspominają, nie pamiętają o tym, że godzinę temu pogryzły ulubione kapcie czy kanapę ale reaguję na zdenerwowane zachowanie właściciela. Krzyczenie czy karanie psa za to, że źle postąpił nie ma wpływu na postępowanie w przyszłości, bo nie wie za co opiekun jest zły na niego.

pies gryzie kapcie

Czy psy miewają „humorki”?

Pies jest żywym stworzeniem, ma swoje uczucia i humory więc może też mieć gorszy dzień. Potrafi okazywać miłość oraz obrazić się na swojego właściciela, ale bez obaw ten stan nie trwa długo, bo psy z reguły szybko wybaczają. Pies tak jak człowiek ma lepsze i gorsze dni. Bywa, że z całkiem spokojnego psa przekształci się w agresywnego. Czasem smutek u psa może oznaczać chorobę. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób pies oznacza swój stan emocjonalny.

Jak liczyć wiek psa w ludzkich latach?

W zasadzie każdy właściciel psa, jest ciekaw ile lat ludzkich ma jego czworonożny przyjaciel. Specjaliści twierdzą, że pierwszych 8 miesięcy życia psa równa się 13 pierwszym latom człowieka. A więc pies roczny odpowiada mnie więcej 16 latkowi. Psa dwuletniego możemy porównać do 21 latka, i teraz od tej chwili rok psa liczy się jako 5 lat ludzkich.

Jak psy widzą kolory?

Dostrzeganie kolorów u psa jest inne niż u ludzi. Psy widza różne odcienie koloru niebieskiego oraz żółtego. Nie rozróżniają natomiast koloru czerwonego, pomarańczowego i zielonego.
Za rozróżnianie kolorów odpowiedzialne są czopki, są to komórki światłoczułe w siatkówce oka. Oko ludzkie posiada więcej czopków niż oko psa. Psy posiadają tylko dwa rodzaje, które reagują na barwę żółtą i niebieską, ale są mniej wrażliwe na czerwony kolor. Psy zamiast widzieć kolory: błękitne, fioletowe, zielone, pomarańczowe, czerwone, żółte, widzą: jasnoniebieski, ciemnoniebieski, jasnożółty, ciemnożółty, szary i ciemny szary.

Zgadzacie się z tymi odpowiedziami? Może macie więcej pytań? Jeśli tak to piszcie w komentarzach.