Dla niektórych z nas, kot staję się najlepszym przyjacielem człowieka. Lecz trzeba mieć świadomość, że mogą być nosicielami różnych groźnych chorób. Jeżeli nie dopilnujemy regularnych wizyt u Lekarza Weterynarii z naszym kotem, możemy spotkać się z groźnymi konsekwencjami, które odbiją się na naszym zdrowiu. Choroby kotów dzielą się na zakaźne i niezakaźne. Tymi pierwszymi można zarazić się w prosty sposób, poprzez zwykły kontakt z czworonogiem, zadrapaniem lub ugryzieniem. Rany na skórze sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii lub wirusów. Jakimi chorobami możemy zarazić się od kotów?
Toksoplazmoza u kota
Wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Oocysty (formy przetrwalnikowe) są wydalane z kałem kota i mogą przetrwać kilka miesięcy. Stają się groźne dla człowieka dopiero po pewnym czasie. Więc oznacza to, że świeży kał kota jest zupełnie nie groźny. Stwierdza się, że w sporej liczbie zarażonych kotów, rzadko występują oocysty. Ta choroba jest szczególnie groźna dla matek w ciąży. Kobieta planująca zajście w ciąże, szczególnie powinna unikać kontaktu z kotami. Ciężarna, która wcześniej nie chorowała, po zakażeniu tą chorobą może dojść do poważnych uszkodzeń płodu i powstania wad wrodzonych tj. (głuchota, ślepota, upośledzenie umysłowe lub w najgorszym wypadku poronienie).
Jak być pewnym, że nasz kot nie jest nosicielem tej choroby?
Kiedy w domu jest tylko jeden kot, który nie jest karmiony surowym mięsem, nie wychodzi na dwór i nie ma możliwości polowania na ptaki, gryzonie, to możemy być pewni, że nie będzie zarażał tą chorobą. Wystarczy codzienna dezynfekcja kuwety i zmiana żwirku. Żeby się nie martwić o to, że nasz kot jest nosicielem, wystarczy pójść do Lekarza Weterynarii i wykonać właściwe badania laboratoryjne.
Objawy toksoplazmozy
U zdrowego człowieka (także u dzieci), choroba przebiega bezobjawowo, większość osób nawet nie wie, że ją przechodzili. Objawy choroby najczęściej są grypopodobne tj. podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów, drżenie ciała, ogólne osłabienie organizmu. Objawić się może również poprzez powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie płuc, stany zapalne oczu, zapalenie serca mięśniowego.
Wścieklizna u kota
Ta choroba wywoływana przez wirusa Rabies virus (RABV) jest śmiertelna. Wirus obecny jest u chorego kota w płynie rdzeniowym, a w końcowym stadium choroby znajduje się w ślinie. Okres w którym rozwija się choroba trwa 2 miesiące, podczas których można się uodpornić na działanie wirusa poprzez serie szczepionek lub za pomocą podania antytoksyny. Choroba atakuje system nerwowy ( rdzeń kręgowy i mózg) kota, w tym także ludzi.
Wirus wścieklizny ze śliny wściekłego kota przechodzi do mięśni i poprzez tkankę nerwową dostaję się do mózgu i tam się rozmnaża a następnie wraca do śliny i jest gotów na kolejne zarażanie. Najczęściej do zakażenia tą chorobą dochodzi poprzez ugryzienie przez chorego kota oraz gdy ślina dostanie się do otworów naturalnych ludzkiego ciała np.: uszu i oczu. Zarazić można się również poprzez kontakt z jego śliną, która dostała się w miejsce zadrapania lub skaleczenia. Wścieklizna w porównaniu do innych wirusów nie pojawia się w stolcu, moczu lub we krwi. Nie leczona wścieklizna zazwyczaj prowadzi do śmierci.
One Thought on “Choroby przenoszone przez koty – toksoplazmoza i wścieklizna”
Comments are closed.