Dzisiaj chciałabym kontynuować temat poruszany we wpisie Choroby przenoszone przez koty – toksoplazmoza i wścieklizna, który będzie się składał z kilku artykułów poświęconych zdrowiu kotów i ich właścicieli.
Świerzb u kota
Jest to choroba u kota, którą wywołuje świerzbowiec drążący, pasożyt należący do rodziny roztoczy. Żywi się komórkami skóry oraz rozmnaża się na jej powierzchni, więc kot zaczyna łysieć a jego skóra staję się sucha. Łatwo przenosi się z kota na człowieka nawet poprzez odzież, na której znajduje się sierść i powoduje wysypkę, która bardzo swędzi. Żeby uniknąć zarażenia, należy często myć ręce i prać ubrania w wysokiej temperaturze. Obserwować futerko kota i sprawdzać czy nie ma pierwszych objawów łysienia, masować uszy wtedy możemy zaobserwować czy kot daje nam się głaskać, czy ucieka bo zaczyna boleć. Świerzb u kota może pojawiać się w dwóch postaciach.
Świerzb uszny
Wywoływany jest obecnością pasożyta w kanale słuchowym. Wtedy kot staje się nerwowy, bo uszy go bolą zwłaszcza przy dotyku, potrząsa głową, zaczyna się mocno drapać więc może sobie uszkodzić ucho i wtedy zainfekowana skóra często krwawi. W uszach można dostrzec brunatno-brązową wydzielinę lub ciemne suche łuski. Takie zanieczyszczenia to woskowina, świerzbowce oraz krew. Gdy z ucha wydobywa się nie przyjemny zapach już wtedy można rozpocząć leczenie.
Świerzb skórny
Tym typem świerzbu koty zarażają się najczęściej od siebie, jeśli chory kot przebywa w domu z innymi kotami, to jest bardzo dużo prawdopodobieństwo zachorowania. Świerzbowiec skórny najczęściej żyje na zewnętrznej powierzchni małżowiny usznej, na karku i szyi, na łapkach, na pyszczku i stopniowo zaczyna przechodzić na brzuch w kierunku odbytu. Samice tego pasożyta, tworzą w skórze tunele i tam składają jaja, w taki sposób powodują w okolicach tego miejsce łysienie, łuszczenie naskórka, tworzy grube strupy, silny świąd oraz zaczerwienienie. Postać tego świerzbu pojawia się najczęściej u kotów, które żyją wolno oraz jak są chore i mają bardzo niską odporność. U nieleczonych kotów, najczęściej dochodzi do osłabienia organizmu i w najgorszym wypadku do śmierci. Każdy właściciel pupila, który zauważy najmniejszy niepokojący objaw, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.
Grzybica strzygąca
Jest to jedna z wielu gatunków grzybów jakie mogę zaatakować skórę, włosy, paznokcie naszych kotów. Grzybica strzygąca nazywana jest także trichofitozą, bądź strzygącym liszajem. W odpadniętych strupach i zaatakowanych włosach, zachowuje swoją żywotność i zakaża nawet przez kilkanaście miesięcy. Do zakażenia tą chorobą może dojść bardzo szybko nie tylko przez kontakt bezpośredni, ale także poprzez ubrania na których może znajdować się sierść. U kotów po zarażeniu dopiero po 2-3 tygodniach zaczynają pojawiać się guzkowate nacieki, które po krótkim czasie zmieniają się w puste, bezwłose plamki i pokrywają je kremowo-szare strupy. Takie zmiany możemy zaobserwować najczęściej na szyi, na łopatkach, w okolicy miednicy oraz wokół oczu. Miejsca, które są mało owłosione np. brzuch, pokrywać mogą wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki.
U ludzi choroba atakuje najczęściej owłosioną skórę głowy. Grzybica, która zaatakowała głębsze warstwy skóry, może powodować trwałą utratę włosów. Na kończynach i tułowiu można zaobserwować zmiany okrągłe opryszczkowe z nadmiernie łuszczącym się naskórkiem.
Czy wasz kot albo najbliżsi byli zarażeni tymi chorobami? Jak sobie z tym poradziliście? Wasze doświadczenia mogą pomóc innym.
One Thought on “Jakie choroby przenoszą koty – świerzb i grzybica strzygąca”
Comments are closed.